Journey Design

Mobile First به تنهایی به اندازه کافی خوب نیست : بررسی طراحی سفر محور(Journey Driven Design) :

Mobile First (شیوه ابتدا موبایل یا Mobile First یک نوع روش در طراحی ریسپانسیو است. ایده آن به اینصورت است که ما طراحی سایت را ابتدا تنها با یک ستون (مخصوص نمایشگرهای کوچک) شروع میکنیم. به این صورت سایت طراحی شده در همه دستگاه‌ها، رزولویشن ها و مرورگرها به خوبی نمایش داده می‌شود. مهم نیست که نمایشگر کاربر چه اندازه‌ای باشد، مهم این است که به راحتی میتواند محتوا را مشاهده کند. زمانی که طراحی تنها با یک ستون به پایان رسید با استفاده از Media Queryها و JavaScript سایت را برای نمایشگرهای بزرگتر آماده میکنیم. برای مثال ستون‌های بیشتری اضافه میکنیم، عکس‌های با رزولویشن بالاتری را لود میکنیم و هر کاری که میخواهیم در نمایشگرهای بزرگتر انجام دهیم.

بررسی طراحی سفر محور:

امروزه، خیلی از وب سایت ها هنوز هم غیر قابل دسترس هستند. در کتاب ۳۱۲ صفحه ای جدید ما با نام طراحی الگوهای فراگیر، ما چگونگی مهارت در الگوهای طراحی انعطاف پذیر و ثبات آینده و رابط قابل دسترس بدون تلاش اضافی را کشف کرده ایم.

در یک جلسه فروش اخیر برای یک مشتری، تیم ما پاسخ یک سوال بیش از حد آشنا را پیدا کرد. ما با یک رویکرد اساسی طراحی کاربری محور با استفاده از تحقیق و استراتژی به نتایج همواری رسیدیم. همانطور که ما مشغول کار بودیم ، ناگهان رئیس تیم ما پرسید “اوه، بچه ها، شما  ابتدا موبایل را طراحی کرده اید، درست است؟”

خب، این یک سوال دشوار برای پاسخ دادن است.

در حالی که مفهوم Mobile First به عنوان یک فلسفه شروع به کمک به اولویت بندی محتوا و اطمینان از مثبت بودن نتیجه کرد، بودجه و برنامه ریزی های صورت گرفته، اغلب در معنای ابتدا موبایل فقط منجر به اصل خود موبایل میشد.

اما با توجه به تجزیه و تحلیل داده از مشتریان، اکثر کاربران هنوز هم تمایل به دسکتاپ دارند. ما می خواهیم برای آن دسته از کاربران (دسکتاپ) و برای کاربران در برنامه های تلفن همراه و تبلت و برای کسانی که از مرورگرهای تلفن همراه استفاده میکنند و حتی برای کاربران که تجربه شخصی دارند! شرایط یک تجربه مثبت را محیا کنیم. این فرض که موبایل تجربه اولیه است دقیق نیست.

Mobile First

ما امروزه دستگاه های بسیاری داریم ، این فرض که کسی فقط تلفن همراه استفاده کند غیرممکن است.

ما به این نتیجه رسیدیم که Mobile First به تنهایی از پس نیازهای کاربر بر نمی آید. واقعا طراحی کاربر محور باید با اهداف کاربران ما هم سو باشد و هم جریان با اهداف خود آنها باشد. به عبارت دیگر، Journey Design مناسب است. طراحی سفر محور به طور طبیعی از یک رویکرد کاربر محور الهام گرفته است که با در نظر گرفتن عواملی چون چه کسی، چه زمانی و چگونه، به فاش کردن مجموعه ای از واقعیات پیچیده از نیازهای کاربران میپردازد. طراحی خوب کاربران را مجبور به انتخاب دستگاهی که ما طراحان میخواهیم آنها آن را انتخاب کنند، نمیکند. طراحی خوب، طراحی است که به کاربران بهترین چیزی که یک شرکت میتواند بر روی دستگاه خود ارائه دهد تا کاربر با استفاده از آن در سفرش به آن نیاز دارد را بدهد.

مشکل Mobile First چیست؟

در اوایل ظهور تلفن همراه، ما طراحان (طراحان به طور کلی) اساسا برای دسکتاپ طراحی کرده بودیم… دسکتاپی با صفحه نمایش کوچک. طراحان UX به فکر چیزهایی برای کاربران خود مانند یک وب سایت و سرنخ های بصری، زبانی و متنی افتادند و در مورد تغییر اندازه صفحه نمایش فکری نمیکردند. در سال ۱۹۹۹، ما صرفا با ۸۰۰  پیکسل کار میکردیم. سپس به ۱۰۲۴ پیکسل  گسترش یافت و پس از آن به ۱۲۰۰ پیکسل ارتقائ یافت. به مرور طراحی تلفن بهبود یافت، عمر باتری طولانی تر شد و Wi-Fi  در همه جا حاضر شد. اینجا بود که کاربران یک وب سایت را صفحه نمایش تلفن همراه خود باز میکردند. اما همه ملاحظات طراحی دسکتاپ برای موبایل به خوبی ترجمه نشده بود.

mobile-first

مقایسه صفحه نمایش های مختلف، از جمله مک بوک پرو، آی فون ۴، Traditional، XGA، آیپاد، BlackBerry 8520، HTC Wildfire، Nokia 5228 و Kindle

ایده Mobile First یک پیروزی برای کاربران بود. در سال ۲۰۰۹، Luke Wroblewski این موضوع را معرفی کرد. Karen McGrane به گفتگو با استراتژی محتوا برای موبایل در سال  ۲۰۱۲ اضافه کرد. آنها دریافتند که طراحی با محدودیت های صفحه نمایش کوچک به ما در اولویت بندی محتوا کمک می کند که میتواند منجر به یک تجربه بهتر برای کاربر نهایی شود. علاوه بر این، قابلیت های دستگاه های تلفن همراه فرصت های بیشتر برای تعامل با تجربیات جدید است.

با این حال، بر روی تنها یک تجربه بزرگ متمرکز شدند. در حال حاضر ما در سال ۲۰۱۷ هستیم، و فرض کنیم که هر پروژه نیاز به تلفن همراه دارد. بنابراین، هنگامی که بودجه کاهش یابد، ابتدا موبایل تبدیل به  Mobile Only نمیشود. بعد از همه اینها، ۳۴ درصد از مردم عمدتا از اینترنت  تلفن همراه خود استفاده میکنند، و از آوریل ۲۰۱۵، گوگل وب سایت هایی که قابل استفاده بر روی تلفن همراه نیستند را جریمه میکند. اما این انتخاب به سادگی انتخاب بین تلفن همراه و یا دسکتاپ نیست. بسیاری از کاربران دست به تغییر دستگاه در اواسط کار میزنند. در مسئله بهداشت و درمان، ۵۰ درصد از کاربران گوشی های هوشمند که اقدام به دانلود برنامه های سلامت میکنند، همچنین بدان معنی است که ۵۰ درصد این کار را هنوز نکرده اند.

 

کشف سفر

آن چیزی که باعث میشود طراحی Journy First موثرتر از Mobile First باشد این است که ما به دنبال روند کلی نگری هستیم. این به این معنی است که حتی بودجه های کوچک، زمان و پول را به حساب طراحی اندازه صفحه نمایش گذاشته اند. علاوه بر این، Journey First زمینه را آماده میکند، یک عنصر حیاتی طراحی امروز ، که زمانی که طراحی ابتدا موبایل برای اولین بار شروع شد تمرکز بر روی آن آغاز نشده بود.

تحول و گسترش

۱-برای تحول و گسترش با نقشه سفر خود ، سعی کنید از این مرحله تبعیت کنید:

شروع با تحقیق کاربر.
از اعضای فعلی چگونگی رسیدن به اهدافشان را بپرسید – این یک راه بسیار خوبی برای شناسایی سفر کاربران است!

۲-درطی تحقیق، به دنبال نقاط درد باشید
هنگامی که شما نقاط درد را درک کردید، پیدا کردن راه حل های بالقوه راحتتر است.  این راه حل های بالقوه است که تبدیل به سفر کاربران ایده آل شده است.

۳- مراحل مسیر سفر را پیگیری کنید.

زمانی که تیم به سمت طراحی بصری حرکت می کند منطق آغاز هر مرحله بر روی دستگاه را فراموش نکنید. حاشیه نویسی و یا یک نسخه دیجیتالی از سفر می تواند به حفظ این موضوع کمک کند.

۴- تست سفر

طراحی بر اساس یک سفر بزرگ است، اما ما باید مطمئن شویم که این طراحی کار می کند! دنبال تجزیه و تحلیل برای پیدا کردن این موضوع که مردم از چه دستگاه هایی در طول راه استفاده میکنند. سپس برگردید و سفر ایده آل را بهبود بخشید.

ما در اینترنتی از چیزها زندگی میکنیم. هنوز هم بیشتر از پیش دستگاه های جدیدی به راه ما می آیند، فن آوری بیشتر به دم خانه های ما ، محل کار ما و رفت و آمد ما می آیند. طراحی سفر محور اجازه می دهد تا گسترش طراحی و تکامل آن به عنوان فن آوری جدید تحقق یابد. ما بیشتر و پیش در حال شروع این تمرین هستیم  و امیدواریم که یک یا دو مطالعه موردی را در آینده نزدیک به اشتراک بگذاریم.

 

18 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو ها بپیوندید؟
نظر خود را برای ما بنویسید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *