باج افزار

ویندوز دیفندر در ویندوز ۷ برای مقابله با WannaCry کافی نیست

مایکروسافت در تاریخ ۱۲ می، طی اقدامی ضروری وصله ای امنیتی برای ویندوز XP در جهت مقابله با باج افزا WannaCry منتشر کرد. در کنار این وصله امنیتی، ویندوز دیفندر نیز بروزرسانی شده است و بسیاری از کاربران این تصور را دارند که از این طریق دیگر امکان آلوده شدن به این باج افزار وجود ندارد.

اما حقیقت این است که این موضوع خصوصا برای کاربران ویندوز ۷ صحت ندارد چرا که در این نسخه ها، ویندوز دیفندر یک Anti-Spyware است نه یک آنتی ویروس قوی. این در حالیست که در ویندوز ۸ به بعد، ویندوز دیفندر به آنتی ویروس ارتقا داده شده است.

پس کاربران ویندوز ۷ برای شناسایی WannaCrypt نمی توانند تنها به ویندوز دیفندر خود بسنده کنند. به همین منظور این افراد برای افزایش امنیت سیستم خود دو راه دارند: یا باید سیستم عامل را به نسخه بالاتر بروزرسانی و یا از یک آنتی ویروس قوی استفاده کنند.

مقابله با این باج افزار

برای مقابله با این باج افزار همان طور که در مقالات گذشته نیز اشاره کردیم، کافیست سیستم عامل خود را بروزرسانی کنید و این وصله امنیتی را دریافت کنید. البته این روش در ایران کاربرد زیادی ندارد چرا که برای این بروزرسانی باید سیستم عامل شما اصلی و اورجینال باشد. با این حال می توانید از طریق زیر راه ورود این باج افزار را به سیستم خود مسدود کنید:

۱) SMBv1 را غیرفعال کنید.

۲) دستوری برای روتر یا دیوار آتشین خود وضع کنید تا ترافیک ورودی SMB بر روی پورت ۴۴۵ را مسدود کند.

کاربران ویندوز XP توجه کنند که مایکروسافت از سال ۲۰۱۴ پشتیبانی خود را از این نسخه سیستم عامل پایان داده است. این بدین معنیست که ارائه این وصله امنیتی یک استثنا بوده و احتمالا اگر در آینده به مشکلات امنیتی مشابهی مواجه شوند، باید به تنهایی با آن مقابله کنند.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به گفتگو ها بپیوندید؟
نظر خود را برای ما بنویسید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *